Vishay/Dale CMF555K7000FEEB
CMF555K7000FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K7000FEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K7000FEEB.pdf
Availability of CMF555K7000FEEB
QUANTITY
CMF555K7000FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K7000FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF555K7000FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K7000FEEB
Related LinksCMF555K, CMF555K7000FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K7000FEEB Details Description
Related parts for CMF555K7000FEEB
CONN RCPT .100" 7POS GOLD WW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 20NS 28DIP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" .50MM 6POS datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf