Vishay/Dale CMF555K7000FEEB
CMF555K7000FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K7000FEEB
Brief Description
RES 5.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K7000FEEB.pdf
Availability of CMF555K7000FEEB
QUANTITY
CMF555K7000FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K7000FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF555K7000FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K7000FEEB
Related LinksCMF555K, CMF555K7000FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K7000FEEB Details Description
Related parts for CMF555K7000FEEB
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 7.62MM datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW 50SCCM LONG 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
60702A-112 FRONT COVER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 32V 450W datasheet.pdf