Vishay/Dale CMF555K9000BHEA
CMF555K9000BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K9000BHEA
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K9000BHEA.pdf
Availability of CMF555K9000BHEA
QUANTITY
CMF555K9000BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K9000BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K9000BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K9000BHEA
Related LinksCMF555K, CMF555K9000BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K9000BHEA Details Description
Related parts for CMF555K9000BHEA
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3L datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 47K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 27POS .3MM 6" datasheet.pdf
POE GIGA-MINIMC 2TX/SFP datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 675MA 212 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf