Vishay/Dale CMF555K9000BHEB
CMF555K9000BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K9000BHEB
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K9000BHEB.pdf
Availability of CMF555K9000BHEB
QUANTITY
CMF555K9000BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K9000BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF555K9000BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K9000BHEB
Related LinksCMF555K, CMF555K9000BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K9000BHEB Details Description
Related parts for CMF555K9000BHEB
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ADJ CURR SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC 5M datasheet.pdf
FSKT IDC S 12 30AU SR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf