Vishay/Dale CMF555K9000DHEB
CMF555K9000DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K9000DHEB
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K9000DHEB.pdf
Availability of CMF555K9000DHEB
QUANTITY
CMF555K9000DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K9000DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF555K9000DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K9000DHEB
Related LinksCMF555K, CMF555K9000DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K9000DHEB Details Description
Related parts for CMF555K9000DHEB
FIXED IND 330NH 550MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MUX DIFF LVPECL 4:1 32-MLF datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight TSOT-23-6 datasheet.pdf
CAM POSITIONER 32 OUT DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 45.18K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 19FT CABLE datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 18 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf