Vishay/Dale CMF555K9000FEEK
CMF555K9000FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K9000FEEK
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K9000FEEK.pdf
Availability of CMF555K9000FEEK
QUANTITY
CMF555K9000FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K9000FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K9000FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K9000FEEK
Related LinksCMF555K, CMF555K9000FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K9000FEEK Details Description
Related parts for CMF555K9000FEEK
TERM SOLDER TURRET .237" .075"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 15MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CONN HDR 51POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf