Vishay/Dale CMF555K9000FKBF
CMF555K9000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K9000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K9000FKBF.pdf
Availability of CMF555K9000FKBF
QUANTITY
CMF555K9000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K9000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF555K9000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K9000FKBF
Related LinksCMF555K, CMF555K9000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K9000FKBF Details Description
Related parts for CMF555K9000FKBF
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 1" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ LVCMOS datasheet.pdf