Vishay/Dale CMF555K9790FKBF
CMF555K9790FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K9790FKBF
Brief Description
RES 5.979K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K9790FKBF.pdf
Availability of CMF555K9790FKBF
QUANTITY
CMF555K9790FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K9790FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF555K9790FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.979k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K9790FKBF
Related LinksCMF555K, CMF555K9790FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K9790FKBF Details Description
Related parts for CMF555K9790FKBF
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC-DC PROG-VO 20A VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf