Vishay/Dale CMF555M0500FKBF
CMF555M0500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M0500FKBF
Brief Description
RES 5.05M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M0500FKBF.pdf
Availability of CMF555M0500FKBF
QUANTITY
CMF555M0500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M0500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF555M0500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M0500FKBF
Related LinksCMF555M, CMF555M0500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M0500FKBF Details Description
Related parts for CMF555M0500FKBF
IC DAC AUDIO 24BIT 6CH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 15.24X406.4MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf