Vishay/Dale CMF555M1000JNRE
CMF555M1000JNRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M1000JNRE
Brief Description
RES 5.1M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M1000JNRE.pdf
Availability of CMF555M1000JNRE
QUANTITY
CMF555M1000JNRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M1000JNRE
Internal Part NumberEIS-CMF555M1000JNRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M1000JNRE
Related LinksCMF555M, CMF555M1000JNRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M1000JNRE Details Description
Related parts for CMF555M1000JNRE
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 34.3KPA STD DIP datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC SLOTTED HDR ASSY datasheet.pdf
POT 5 OHM 1000W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf