Vishay/Dale CMF555M6000FKR6
CMF555M6000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M6000FKR6
Brief Description
RES 5.6M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M6000FKR6.pdf
Availability of CMF555M6000FKR6
QUANTITY
CMF555M6000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M6000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF555M6000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M6000FKR6
Related LinksCMF555M, CMF555M6000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M6000FKR6 Details Description
Related parts for CMF555M6000FKR6
CABLE TIE INTERMED 40LB 8.0" datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL SCHMITT SOT363 datasheet.pdf
IND DELAY LINE 4.4NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
SOCKET 6.35MM 2P SCREENED PCB datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf