Vishay/Dale CMF555M7600FKR6
CMF555M7600FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M7600FKR6
Brief Description
RES 5.76M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M7600FKR6.pdf
Availability of CMF555M7600FKR6
QUANTITY
CMF555M7600FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M7600FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF555M7600FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M7600FKR6
Related LinksCMF555M, CMF555M7600FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M7600FKR6 Details Description
Related parts for CMF555M7600FKR6
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
GATEWAY ETHERNET PREPROG EM1500 datasheet.pdf
CONN TWIN JACK 3COND R/A WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 64POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf