Vishay/Dale CMF555R1000JLR6
CMF555R1000JLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1000JLR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1000JLR6.pdf
Availability of CMF555R1000JLR6
QUANTITY
CMF555R1000JLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1000JLR6
Internal Part NumberEIS-CMF555R1000JLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1000JLR6
Related LinksCMF555R, CMF555R1000JLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1000JLR6 Details Description
Related parts for CMF555R1000JLR6
TRANS NPN 400V 8A TO-220 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 25V 20% 3226 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
SENSOR 80CH 20MM P-P NPN datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
PMI BASE 9/16 INCAND BAY SOLDER datasheet.pdf
LED T1 3/4 MGT 470NM BLUE 12VDC datasheet.pdf