Vishay/Dale CMF555R1100FHBF
CMF555R1100FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1100FHBF
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1100FHBF.pdf
Availability of CMF555R1100FHBF
QUANTITY
CMF555R1100FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1100FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF555R1100FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1100FHBF
Related LinksCMF555R, CMF555R1100FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1100FHBF Details Description
Related parts for CMF555R1100FHBF
RF TRANSISTOR NPN SOT-323 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 8POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 26 OHM TH datasheet.pdf
IC IR RCVR MOD SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf