Vishay/Dale CMF555R1100FKEK39
CMF555R1100FKEK39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1100FKEK39
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1100FKEK39.pdf
Availability of CMF555R1100FKEK39
QUANTITY
CMF555R1100FKEK39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1100FKEK39
Internal Part NumberEIS-CMF555R1100FKEK39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1100FKEK39
Related LinksCMF555R1, CMF555R1100FKEK39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1100FKEK39 Details Description
Related parts for CMF555R1100FKEK39
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
MTP05 WATERPROOF PACK SET-10PC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 780MA 194 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf