Vishay/Dale CMF555R1100FKR639
CMF555R1100FKR639 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1100FKR639
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1100FKR639.pdf
Availability of CMF555R1100FKR639
QUANTITY
CMF555R1100FKR639 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1100FKR639
Internal Part NumberEIS-CMF555R1100FKR639
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1100FKR639
Related LinksCMF555R1, CMF555R1100FKR639 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1100FKR639 Details Description
Related parts for CMF555R1100FKR639
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf