Vishay/Dale CMF55604R00FHBF70
CMF55604R00FHBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55604R00FHBF70
Brief Description
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55604R00FHBF70.pdf
Availability of CMF55604R00FHBF70
QUANTITY
CMF55604R00FHBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55604R00FHBF70
Internal Part NumberEIS-CMF55604R00FHBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55604R00FHBF70
Related LinksCMF55604, CMF55604R00FHBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55604R00FHBF70 Details Description
Related parts for CMF55604R00FHBF70
DIODE ZENER 4.7V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 R/A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf