Vishay/Dale CMF55605R00FKR6
CMF55605R00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55605R00FKR6
Brief Description
RES 605 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55605R00FKR6.pdf
Availability of CMF55605R00FKR6
QUANTITY
CMF55605R00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55605R00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF55605R00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)605
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55605R00FKR6
Related LinksCMF5560, CMF55605R00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55605R00FKR6 Details Description
Related parts for CMF55605R00FKR6
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS R/A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf