Vishay/Dale CMF5560K000BEEB
CMF5560K000BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5560K000BEEB
Brief Description
RES 60K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5560K000BEEB.pdf
Availability of CMF5560K000BEEB
QUANTITY
CMF5560K000BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5560K000BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF5560K000BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5560K000BEEB
Related LinksCMF5560, CMF5560K000BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5560K000BEEB Details Description
Related parts for CMF5560K000BEEB
LABEL STATIC ESD 2"X2" 500PC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH DIP 25MA 4 POS GOLD 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 300V 2A SOD57 datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf