Vishay/Dale CMF5560K400BEBF
CMF5560K400BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5560K400BEBF
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5560K400BEBF.pdf
Availability of CMF5560K400BEBF
QUANTITY
CMF5560K400BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5560K400BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF5560K400BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5560K400BEBF
Related LinksCMF5560, CMF5560K400BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5560K400BEBF Details Description
Related parts for CMF5560K400BEBF
TRIMMER 5K OHM 0.1W TH datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
HEADER 26 POS .1" PCB REC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 666.67K OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-1780 07600C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf