Vishay/Dale CMF5561K900BEEA
CMF5561K900BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5561K900BEEA
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5561K900BEEA.pdf
Availability of CMF5561K900BEEA
QUANTITY
CMF5561K900BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5561K900BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF5561K900BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5561K900BEEA
Related LinksCMF5561, CMF5561K900BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5561K900BEEA Details Description
Related parts for CMF5561K900BEEA
HEX KEY SET W/HOLDER 6PC datasheet.pdf
CONN MALE M12 8PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf