Vishay/Dale CMF55649K00FHBF
CMF55649K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55649K00FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55649K00FHBF.pdf
Availability of CMF55649K00FHBF
QUANTITY
CMF55649K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55649K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55649K00FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55649K00FHBF
Related LinksCMF5564, CMF55649K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55649K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55649K00FHBF
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC MONOSTABLE MULTIVIBRATOR 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 240V datasheet.pdf