Vishay/Dale CMF55649R00FKR6
CMF55649R00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55649R00FKR6
Brief Description
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55649R00FKR6.pdf
Availability of CMF55649R00FKR6
QUANTITY
CMF55649R00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55649R00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF55649R00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55649R00FKR6
Related LinksCMF5564, CMF55649R00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55649R00FKR6 Details Description
Related parts for CMF55649R00FKR6
CONN HEADER 5POS 1.25MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 24.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf