Vishay/Dale CMF5566K500BHR6
CMF5566K500BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5566K500BHR6
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5566K500BHR6.pdf
Availability of CMF5566K500BHR6
QUANTITY
CMF5566K500BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5566K500BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5566K500BHR6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5566K500BHR6
Related LinksCMF5566, CMF5566K500BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5566K500BHR6 Details Description
Related parts for CMF5566K500BHR6
IDC CABLE - MKR34K/MC34G/MPD34K datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
LIGHT BAR 565NM GREEN 6.8X19.9MM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 22CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf