Vishay/Dale CMF5566K500DHR6
CMF5566K500DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5566K500DHR6
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5566K500DHR6.pdf
Availability of CMF5566K500DHR6
QUANTITY
CMF5566K500DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5566K500DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5566K500DHR6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5566K500DHR6
Related LinksCMF5566, CMF5566K500DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5566K500DHR6 Details Description
Related parts for CMF5566K500DHR6
MOSFET N-CH 30V 58A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 12000CPR TOP MNT datasheet.pdf
LABELS FOR THERMAL TRANS PRINTER datasheet.pdf
RES 249K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK SMA PCB R/A datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 42" X 18" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 10W 2959 WIDE datasheet.pdf