Vishay/Dale CMF5566K500FERE
CMF5566K500FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5566K500FERE
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5566K500FERE.pdf
Availability of CMF5566K500FERE
QUANTITY
CMF5566K500FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5566K500FERE
Internal Part NumberEIS-CMF5566K500FERE
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5566K500FERE
Related LinksCMF5566, CMF5566K500FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5566K500FERE Details Description
Related parts for CMF5566K500FERE
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 40W POWERSO20 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 20-6AWG datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
POT 75 OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 10KA 240V SERS datasheet.pdf