Vishay/Dale CMF5566K500FHEK
CMF5566K500FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5566K500FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5566K500FHEK.pdf
Availability of CMF5566K500FHEK
QUANTITY
CMF5566K500FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5566K500FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5566K500FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5566K500FHEK
Related LinksCMF5566, CMF5566K500FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5566K500FHEK Details Description
Related parts for CMF5566K500FHEK
RES 6.0K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A TO263AB datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY 22AWG RED datasheet.pdf
IC GPS RECEIVER L1 BAND 28TQFN datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSH-IN TERM BLOCK PLUG 7POS datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf