Vishay/Dale CMF5566K500FKEA70
CMF5566K500FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5566K500FKEA70
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5566K500FKEA70.pdf
Availability of CMF5566K500FKEA70
QUANTITY
CMF5566K500FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5566K500FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF5566K500FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5566K500FKEA70
Related LinksCMF5566K, CMF5566K500FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5566K500FKEA70 Details Description
Related parts for CMF5566K500FKEA70
IC RESET CIRCUIT 2.80V SOT143-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPACS 5R RA REC "B" 22P datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE 3000K 7444LM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf