Vishay/Dale CMF5567R300BEEB
CMF5567R300BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5567R300BEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 67.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5567R300BEEB.pdf
Availability of CMF5567R300BEEB
QUANTITY
CMF5567R300BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5567R300BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF5567R300BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)67.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5567R300BEEB
Related LinksCMF5567, CMF5567R300BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5567R300BEEB Details Description
Related parts for CMF5567R300BEEB
THERMAL PAD TO-3 .009" SP900 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
KIT APPLICATION DEV 823 FAMILY datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 128 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf