Vishay/Dale CMF55681K00FHEB
CMF55681K00FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55681K00FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55681K00FHEB.pdf
Availability of CMF55681K00FHEB
QUANTITY
CMF55681K00FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55681K00FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55681K00FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55681K00FHEB
Related LinksCMF5568, CMF55681K00FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55681K00FHEB Details Description
Related parts for CMF55681K00FHEB
IC OPAMP CHOPPER 1.2MHZ 16SO datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 60POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 898 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL CABLE GLAND datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf