Vishay/Dale CMF5568K100FKEK
CMF5568K100FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5568K100FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5568K100FKEK.pdf
Availability of CMF5568K100FKEK
QUANTITY
CMF5568K100FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5568K100FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5568K100FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5568K100FKEK
Related LinksCMF5568, CMF5568K100FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5568K100FKEK Details Description
Related parts for CMF5568K100FKEK
CONN PLUG W/DETENT 2POS .093 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
MANUAL INSTRUCTOR FOR IF-MC10 datasheet.pdf
FILTER EMI 2700 PF C TYPE datasheet.pdf
BOARD EVALUATION STM8L15X datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf