Vishay/Dale CMF5568K100FKRE70
CMF5568K100FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5568K100FKRE70
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5568K100FKRE70.pdf
Availability of CMF5568K100FKRE70
QUANTITY
CMF5568K100FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5568K100FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF5568K100FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5568K100FKRE70
Related LinksCMF5568K, CMF5568K100FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5568K100FKRE70 Details Description
Related parts for CMF5568K100FKRE70
TVS DIODE 40VWM 67.73VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS ZE datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 21MM 1.14" datasheet.pdf
OSC XO 100.14111MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 989POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.500" NYLON BLACK datasheet.pdf