Vishay/Dale CMF5568R000FHBF
CMF5568R000FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5568R000FHBF
Brief Description
RES 68 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5568R000FHBF.pdf
Availability of CMF5568R000FHBF
QUANTITY
CMF5568R000FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5568R000FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5568R000FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5568R000FHBF
Related LinksCMF5568, CMF5568R000FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5568R000FHBF Details Description
Related parts for CMF5568R000FHBF
CONN HEADER LOPRO R/A 16POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 32NQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS T/H W/PEGS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 85MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf