Vishay/Dale CMF556K1900DHEB
CMF556K1900DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K1900DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K1900DHEB.pdf
Availability of CMF556K1900DHEB
QUANTITY
CMF556K1900DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K1900DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF556K1900DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K1900DHEB
Related LinksCMF556K, CMF556K1900DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K1900DHEB Details Description
Related parts for CMF556K1900DHEB
IDC CABLE - MPK50K/MC50M/X datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 370MW DO34 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC HOT SWAP DIO ORING CTL 40TQFN datasheet.pdf
RES 866K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 4.9A 44 MOHM TH datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf