Vishay/Dale CMF556K1900FKEK
CMF556K1900FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K1900FKEK
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K1900FKEK.pdf
Availability of CMF556K1900FKEK
QUANTITY
CMF556K1900FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K1900FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF556K1900FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K1900FKEK
Related LinksCMF556K, CMF556K1900FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K1900FKEK Details Description
Related parts for CMF556K1900FKEK
SIDACTOR BI 220V 150A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 9.5A TO-220F datasheet.pdf
POT 25K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf