Vishay/Dale CMF556K2600FKEB
CMF556K2600FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K2600FKEB
Brief Description
RES 6.26K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K2600FKEB.pdf
Availability of CMF556K2600FKEB
QUANTITY
CMF556K2600FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K2600FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF556K2600FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K2600FKEB
Related LinksCMF556K, CMF556K2600FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K2600FKEB Details Description
Related parts for CMF556K2600FKEB
TRIMMER 200K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP COMP 30PSIA datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf