Vishay/Dale CMF556K5000BHR6
CMF556K5000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K5000BHR6
Brief Description
RES 6.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K5000BHR6.pdf
Availability of CMF556K5000BHR6
QUANTITY
CMF556K5000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K5000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF556K5000BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K5000BHR6
Related LinksCMF556K, CMF556K5000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K5000BHR6 Details Description
Related parts for CMF556K5000BHR6
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT23L-6 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
TRANSFER TAPE CLEAR 1/2" X 180' datasheet.pdf
2M EXTENSION CABLE, ROBOTIC datasheet.pdf
DIN C MALE NEC CUST datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
DEVICE MARKER ESG 6/15 K SPC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf