Vishay/Dale CMF556K6500FHBF
CMF556K6500FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K6500FHBF
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K6500FHBF.pdf
Availability of CMF556K6500FHBF
QUANTITY
CMF556K6500FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K6500FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF556K6500FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K6500FHBF
Related LinksCMF556K, CMF556K6500FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K6500FHBF Details Description
Related parts for CMF556K6500FHBF
SENSOR REFL LONG V TYPE W/OSC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 115MA 17.1 OHM datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MCU 32Bit 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.56 OHM 1% 250W datasheet.pdf