Vishay/Dale CMF556K8100BHEA
CMF556K8100BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K8100BHEA
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K8100BHEA.pdf
Availability of CMF556K8100BHEA
QUANTITY
CMF556K8100BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K8100BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF556K8100BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K8100BHEA
Related LinksCMF556K, CMF556K8100BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K8100BHEA Details Description
Related parts for CMF556K8100BHEA
DIODE MODULE 3.2KV 540A D200AA datasheet.pdf
IC QUAD D/A CONV 12-BIT 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES MO 2W 0.51 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf