Vishay/Dale CMF556K8100FHEA
CMF556K8100FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K8100FHEA
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K8100FHEA.pdf
Availability of CMF556K8100FHEA
QUANTITY
CMF556K8100FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K8100FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF556K8100FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K8100FHEA
Related LinksCMF556K, CMF556K8100FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K8100FHEA Details Description
Related parts for CMF556K8100FHEA
IC ADC 14BIT SGL 65MSPS 48LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/N datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.15 OHM 5% 10W datasheet.pdf