Vishay/Dale CMF556K8100FHEA70
CMF556K8100FHEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K8100FHEA70
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K8100FHEA70.pdf
Availability of CMF556K8100FHEA70
QUANTITY
CMF556K8100FHEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K8100FHEA70
Internal Part NumberEIS-CMF556K8100FHEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K8100FHEA70
Related LinksCMF556K8, CMF556K8100FHEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K8100FHEA70 Details Description
Related parts for CMF556K8100FHEA70
CAP TANT 100UF 25V 20% 2924 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf