Vishay/Dale CMF556K9800FKR670
CMF556K9800FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K9800FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K9800FKR670.pdf
Availability of CMF556K9800FKR670
QUANTITY
CMF556K9800FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K9800FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF556K9800FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K9800FKR670
Related LinksCMF556K9, CMF556K9800FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K9800FKR670 Details Description
Related parts for CMF556K9800FKR670
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
VARISTOR 3.7V 40A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 18" datasheet.pdf
RES 642K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf