Vishay/Dale CMF556R2000GKRE
CMF556R2000GKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF556R2000GKRE
Brief Description
RES 6.2 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF556R2000GKRE.pdf
Availability of CMF556R2000GKRE
QUANTITY
CMF556R2000GKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556R2000GKRE
Internal Part NumberEIS-CMF556R2000GKRE
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556R2000GKRE
Related LinksCMF556R, CMF556R2000GKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556R2000GKRE Details Description
Related parts for CMF556R2000GKRE
SENSOR LEVEL FLOAT M10 datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LENS LM1 DIFF 20DEG MC-E datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC QUAD-SERIAL LOW VOLTAGE CONFI datasheet.pdf
CABLE TIE METAL BARB 4.0" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf