Vishay/Dale CMF556R3500FKR670
CMF556R3500FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556R3500FKR670
Brief Description
RES 6.35 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556R3500FKR670.pdf
Availability of CMF556R3500FKR670
QUANTITY
CMF556R3500FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556R3500FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF556R3500FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.35
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556R3500FKR670
Related LinksCMF556R3, CMF556R3500FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556R3500FKR670 Details Description
Related parts for CMF556R3500FKR670
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
LED PANEL MNT 12MM RED 12VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf