Vishay/Dale CMF55750K00DHEA
CMF55750K00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55750K00DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55750K00DHEA.pdf
Availability of CMF55750K00DHEA
QUANTITY
CMF55750K00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55750K00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55750K00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55750K00DHEA
Related LinksCMF5575, CMF55750K00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55750K00DHEA Details Description
Related parts for CMF55750K00DHEA
KNOB CLR MATTE.50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 10X3MM VAPO 3VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 3.345A 34 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf