Vishay/Dale CMF55750K00FKEA
CMF55750K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55750K00FKEA
Brief Description
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55750K00FKEA.pdf
Availability of CMF55750K00FKEA
QUANTITY
CMF55750K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55750K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55750K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55750K00FKEA
Related LinksCMF5575, CMF55750K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55750K00FKEA Details Description
Related parts for CMF55750K00FKEA
CAP CER 3300PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 297V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf