Vishay/Dale CMF55750R00DHEA
CMF55750R00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55750R00DHEA
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55750R00DHEA.pdf
Availability of CMF55750R00DHEA
QUANTITY
CMF55750R00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55750R00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55750R00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55750R00DHEA
Related LinksCMF5575, CMF55750R00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55750R00DHEA Details Description
Related parts for CMF55750R00DHEA
IC XDCP 16-TAP 10K CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf