Vishay/Dale CMF5575K000FKEA
CMF5575K000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5575K000FKEA
Brief Description
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5575K000FKEA.pdf
Availability of CMF5575K000FKEA
QUANTITY
CMF5575K000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5575K000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5575K000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5575K000FKEA
Related LinksCMF5575, CMF5575K000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5575K000FKEA Details Description
Related parts for CMF5575K000FKEA
CONN SPRING 32POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf