Vishay/Dale CMF5575R000FHBF70
CMF5575R000FHBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5575R000FHBF70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5575R000FHBF70.pdf
Availability of CMF5575R000FHBF70
QUANTITY
CMF5575R000FHBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5575R000FHBF70
Internal Part NumberEIS-CMF5575R000FHBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5575R000FHBF70
Related LinksCMF5575R, CMF5575R000FHBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5575R000FHBF70 Details Description
Related parts for CMF5575R000FHBF70
IC REG BUCK ADJ 1A TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE GRAY datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM HER 635NM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 0.4W MELF datasheet.pdf
K-3E - OE/5 0-B01/M17 F8 datasheet.pdf
330UF 63V 10X20MM 85C 3500H datasheet.pdf