Vishay/Dale CMF55768K00FKBF
CMF55768K00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55768K00FKBF
Brief Description
RES 768K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55768K00FKBF.pdf
Availability of CMF55768K00FKBF
QUANTITY
CMF55768K00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55768K00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55768K00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55768K00FKBF
Related LinksCMF5576, CMF55768K00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55768K00FKBF Details Description
Related parts for CMF55768K00FKBF
IC PHY/LINK LAYER CTRLR 144-LQFP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 20NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 400MHZ 168CSPBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 2.2MH SMD datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
LENS 80CRI 3500K 0.8" SQ SGL LED datasheet.pdf